Bolesti kolen - proč tak často bolí?
Každým rokem se mi v ordinaci pravidelně začínají objevovat lidé s bolestmi v kolenou, typicky s příchodem teplého počasí. Po dlouhé zimě nás totiž táhne sluníčko ven a my se přirozeně začneme více hýbat. Bolesti kolen jsou také velmi často spojené s během.
Považuji za důležité zmínit hned na začátku, že pokud máte bolesti v oblasti kolen po úraze, není radno tento signál podceňovat a je ve Vašem nejlepším zájmu vyrazit nejdříve na ortopedii nebo traumatologii, aby došlo k vyloučení strukturální poranění.
Strukturální poranění znamená poruchu struktury, například poranění menisku či vazů. O řešení těchto potíží vždy rozhoduje lékař na základě detailního vyšetření.
Naproti tomu funkční porucha se dá dobře řešit fyzioterapií, protože nedochází k poruše struktury kolene, ale k narušení jeho funkce, která je správně vedenou terapií poměrně rychle vratná do původního stavu. Zjednodušeně napsáno - jedná se o poruchu funkce; koleno bolí třeba proto, že mám natáhnuté nebo přetížené svaly.
Dobrou zprávou je, že v případě kolen je příčina problému velmi často funkčního rázu, což znamená, že jsou tyto potíže dobře odstranitelné.
Z mé zkušenosti se nejčastěji jako důvod bolesti kolenou objevuje:
nerovnováha neboli dysbalance svalů pánve
nerovnováha neboli dysbalance svalů přední a zadní strany stehna
nedostatečná mobilita neboli pohyblivost kyčlí a kotníků
jednostranný pohyb, jednostranná zátěž
nedostatečná kompenzace sedu/převaha sedu v rámci dne
nedostatečná kompenzace opakovaného, rutinního pohybu
nepřipravenost těla na větší sportovní nebo fyzickou zátěž
přetrénování/nedostatečná regenerace
nedostatečná funkce chodidla/obtíže v oblasti chodidla
Jedním z opravdu nejčastějších viníků bolesti kolen je svalová dysbalance a zkrácení svalů v oblasti pánve a stehna, což se při zvýšené zátěži projeví právě jako zřetězená bolest kolene. Aneb ve fyzioterapii je málokdy problém tam, kde se manisfestuje bolest. Prvním krokem fyzioterapeuta je identifikace toho, proč problém vznikl, čili nalezení příčiny obtíže. Po tomto kroku následuje odstranění svalové dysbalance prostřednictvím kompenzačních cviků, manuálních technik, případně kinesiotejpingu, který se mi v praxi skvěle při těchto potížích osvědčuje jako doplňková terapie. Společným cílem je pak, dle individuálních potřeb každého jednotlivce, rozpohybovat kyčle a kotníky, dále zajistit udržitelnou kompenzaci sportu, všestranný pohyb, aktivně kompenzovat sed.
Pokud Vás začalo bolet koleno, nepropadejte zoufalství a zkuste nejdříve zajít k fyzioterapeutovi. Způsoby řešení jsou různorodé a odborník Vás dokáže poměrně snadno navést na ideální způsob řešení. Důležité je, že bolesti kolen se dají rychle a efektivně řešit!
- Další zajímavé informace/tipy a triky najdete na mém Instagramu fyzio_s_ditou.