Jak probíhá první návštěva fyzioterapie u nás – včetně návštěvy s gynekologickým problémem

25.05.2023

Na úvod bych ráda řekla, že z návštěvy u fyzioterapeuta rozhodně není důvod mít jakékoliv obavy. Každého nově příchozího si na úvod důkladně vyzpovídám v rámci anamnézy, abych zjistila co nejvíce informací ohledně potíží se kterými se mě klient/ka rozhodl/a vyhledat. Zajímám se o pohybový režim v rámci zaměstnání i volného času, pátráme také do minulosti obtíží. Pokud si klient/ka přináší dokumentaci od lékaře krátce si procházím hlavní body z provedených vyšetření či operační protokol. Pokud za mnou přichází žena těhotná, ptám se na podrobnosti týkající se těhotenství, kromě základních informací také na subjektivní pocity ženy. Po porodu mě pak vždy zajímá samotný průběh porodu, komplikace u porodu a v poporodním období, subjektivní pocity a obtíže ženy. U žen, které přichází pro bolesti či pro podporu otěhotnění se vždy ptám také na menstruaci. Padají další otázky, které jsou důležité pro nastavení správného postupu fyzioterapie.

Po tomto "křížovém výslechu" poté plynule přecházíme na samotné vyšetření kineziologickým rozborem. Zaměřuji na se na vyšetření stoje, dynamiku páteře, stabilizaci pánve, stereotyp chůze, provádím jednoduché dynamické testy na odhalení svalových dysbalancí při pohybu. Většinou sleduji pohybové projevy klienta již při vstupu do ordinace, hodně Vás totiž prozradí nevědomé pohyby, kdy Vás nikdo cíleně nezkoumá 😊 . Samozřejmě pokud klient/ka přichází s akutním problémem je toto vyšetření záměrně "osekané" abych mohla co nejdříve začít pracovat a pomoci s odstraněním vzniklého problému.

V případě gynekologických potíží či těhotných a žen po porodu jsou otázky v rámci anamnézy i následné vyšetření cíleny na funkčnost pánevního dna, cyklus, předchozí těhotenství či porody. Na první návštěvě provádím vyšetření dechového stereotypu, celkové propojení bránice, středu těla a pánevního dna, pánevní dno je vyšetřováno pohmatem zevně přes podbřišek či kostrč. Zkoumám taktéž postavení a citlivost kostrče, které je prováděno taktéž zevně.

Po těchto vyšetřeních a pohovoru vždy klientovi/klientce vysvětlím své zjištění a navrhnu možnosti, které se mi v dané chvíli jeví jako nejlepší možnosti pro řešení tak, aby si mohl/a zvolit řešení se kterým souzní a které je vyhovující.

Při první návštěvě (pokud není dvouhodinová v případě gynekologické problematiky) mi většinou nezbyde dlouhý čas na samotnou terapii s tím je třeba počítat. V rámci terapie máte také možnost se mnou cokoliv probrat na cokoliv se doptat, je tedy dobré mít i nějaké otázky již předem připravené. Těším se na setkání s Vámi! 😊