Gynekologická fyzioterapie
V poslední době je toto odvětví na vzestupu a je to dobře! Nejenom že otevírá témata, která byla dosud vnímána jako tabu, ale dále pomáhá ženám, které se trápí s nějakým problémem, přičemž se často jedná o velmi osobní a intimní potíže. Vzhledem k tomu, že nebyly ženám poskytnuty dostatečné informace nebo jim byly poskytnuty informace zastaralé (většinou že jejich problém nelze řešit a nebo je potřeba radikální řešení typu odstranění dělohy apod.), tak se se svým problémem smíří a přijmou ho jako neřešitelný. A to i tehdy, když to není tak úplně pravda.
Fyzioterapeutka (většinou se přirozeně tímto tématem zabývají více ženy fyzioterapeutky), která se věnuje této problematice, je proškolená specializovanými kurzy, dle nichž se pak odvíjí i užší specializace na konkrétní oblast oboru. Je empatická a důvěryhodná, aby se ženy cítily co nejpříjemněji a aby se dokázaly se svou potíží svěřit. Má dostatečné zkušenosti a žije to, co předává. Dle mého názoru je právě tato oblast fyzioterapie tou, která by měla být velmi jemná, nenásilná a ženy by se měly spolupodílet na celé terapii včetně určitých osobních i terapeutických hranic.
Gynekologická fyzioterapie má své místo u těchto nesnází a zde může být obzvláště nápomocná:
- bolestivá menstruace
- bolestivý pohlavní styk
- bolestivá ovulace
- nespecifické bolesti břicha a pánevní oblasti
- poruchy cyklu
- hormonální nerovnováha
- podpora plodnosti
- příprava na těhotenství
- potíže s otěhotněním
- podpora v průběhu procesu IVF
- dysfunkce pánevního dna, "odpojení se" od pánevního dna
- stavy po gynekologických zákrocích a laparoskopiích
- péče v těhotenství
- péče po porodu vaginálním i císařském + péče o jizvu
- regenerace po porodu, práce s rozestupem břišních svalů/diastázou
Na těžkosti gynekologického rázu je dobré vždy nahlížet komplexně a také je tímto způsobem řešit. Fyzioterapie samotná není samozřejmě všemocná, protože gynekologické potíže mají často mnoho společných původců a to nejen na fyzické rovině, ale mnohdy i na fyzické. Poruchy hormonálního rázu se pak také týkají celkového stavu těla a našeho okolí, tj. naší výživy, toxických látek působících na nás z kosmetiky, prostředků užívaných v domácnosti, domácího a pracovního prostředí apod. Proto je z mého pohledu velmi důležitá mezioborová spolupráce mezi lékaři, psychology a psychoterapeuty, porodními asistentkami a mnoha dalšími odborníky.
Osobně se mi moc líbí jak na toto téma nahlíží doktorka Helena Máslová, mnoho rozhovorů a podcastů s ní najdete volně na internetu.
Milé ženy, pokud se potýkáte s jakýmkoliv problémem výše zmíněným, nebojte se jej řešit a zkuste se odhodlat k prvnímu kroku ke změně :) .