Metoda Ludmily Mojžíšové - cesta k otěhotnění
Metoda Ludmily Mojžíšové je oficiálně uznaná metoda léčby funkční ženské sterility. S velkým úspěchem se ovšem uplatňuje i v terapii vertebrogenních obtíží (bolesti zad/hlavy), bolestí kostrče, bolesti při menstruaci či pohlavním styku. Doporučuje se také před plánovaným IVF č inseminací, kdy zvyšuje šance na jejich úspěch. U mužů, kteří tuto terapii podstoupí, se pak mluví především o zlepšení kvality spermiogramu. Můj názor je takový, že je vždy lepší vyzkoušet všechny možné přirozené alternativy léčby a teprve poté podstoupit terapii na reprodukčních klinikách. Často také úspěšnému početí pomůže, když se žena více naladí sama na sebe a více věří svému tělu, prospěšné mohou být rozličné relaxace, meditace či návštěva příjemného psychologa, který dokáže vhodným způsobem podpořit a uklidnit.
Na jakém principu je metoda založena?
Metoda funguje díky propojení vnitřních orgánů s pohybovým aparátem pomocí vegetativního nervového systému a systému cév. Tyto dva systémy se vzájemně ovlivňují z čehož plyne, že pokud chceme pozitivně ovlivnit funkci vnitřních pohlavních orgánů musíme upravit postavení pánve a hrudníku, celkové držení těla, upravit svalové dysbalance především v oblasti pánve (především svalů pánevního dna), odstranit přítomné blokády a zamezit jejich opakované tvorbě. Paní Mojžíšová ve své době vytvořila sestavu cviků, které se předávají dodnes. Je nutno si ale uvědomit, že cvičit pouze tyto cviky v dnešní době už nestačí. Jednak se posunul vývoj fyzioterapie, přišlo se mnoho nových souvislostí, které se v té době ještě nevěděly nebo neřešily, a také se změnily samy ženy, kterým se nedaří otěhotnět (ve smyslu chudšího pohybového režimu). Proto je potřeba při terapii zohlednit mnohem vice faktorů, které fyzioterapeut odhalí cíleným vyšetřením pohybového aparátu a nestačí si jen stáhnout z internetu sestavu a začít doma cvičit. Často se stává, že i samotný fyzioterapeut vám zadá pouze tuto sestavu. Od takového potom rychle pryč. Nedokonalé srovnání těla a odstranění všech svalových dysbalancí je častou příčinou neúspěchu této metody.
Nedaří se mi otěhotnět, kde je chyba?
Příčin proč se nedaří otěhotnět je celá řada, problém může být jak na straně ženy, tak na straně muže či obou. Dále je potřeba rozlišit, zda je příčina strukturální nebo funkční. Funkční příčiny bývají zpravidla reverzibilní a je u nich velká šance na úspěšné odstranění. V některých případech se otěhotnění podaří po několika návštěvách fyzioterapeuta, u některých se může úspěch dostavit později a u některých bohužel tato metoda úspěšná nebude nikdy. Vždy záleží případ od případu. Vhodné je také metodu zkombinovat s viscerální manipulací, především u žen, které v minulosti prodělaly operační zákrok dutiny břišní či male pánve. Lékaři zatím málokdy doporučí metodu sami od sebe, ženy musí být samy aktivní a vyhledat si vhodného terapeuta. Jak jsem již zmiňovala je vždy výhodnější zkusit nějaký čas pracovat touto šetrnou metodou než se hned pustit do náročného procesu IVF a i kdyby bylo IVF nakonec opravdu potřeba, tělo ženy bude po absolvování metody Mojžíšové vždy lépe připraveno vložené embryo přijmout.
Jak terapie probíhá?
Základem je vždy správná diagnostika a vyšetření stavu pohybového aparátu. Fyzioterapeut se dívá na celkové držení těla, kontroluje postavení pánve a hrudníku, sleduje dýchání, hledá svalové dysbalance, odhaluje nevhodné pohybové stereotypy, zjišťuje přítomnost blokád především SI kloubu, bederní páteře a žeber, zkoumá funkci a stav chodidel, zjišťuje stav pánevního dna. Součástí metody je vyšetření a následné ošetření svalů pánevního dna per rectum (přes konečník). Bez této procedury není nikdy zaručen úspěch metody. Vyšetření není potřeba se vůbec bát, pokud je terapeut šetrný je bezbolestné a terapeut se vždy snaží dodržet zásady intimity, aby se klient necítil nepříjemně. Dále jsou odstraněny přítomné blokády - tělo je tzv. srovnáno. Poté již leží největší práce na samotném klientovi, je potřeba se naučit správnému dýchání, cvičení, je potřeba naučit se držet své tělo správně, aby se blokády znovu nevracely. Návštěvy se doporučují absolvovat vždy 1x do měsíce (zpravidla jsou rozděleny na 2 etapy), a to v první části menstručního cyklu před ovulací. U mužů toto samozřejmě nehraje roli.
Vliv psychiky
Vliv psychiky bývá velice často podceňován a samotnými ženami bagatelizován, ovšem při snaze otěhotnět, zvláště pokud se delší dobu nedaří, je opravdu velice výhodné najít si psychoterapeuta či psychologa, který vám sedne a bude schopen pomoct. Pokud se vám k psychologovi z jakýchkoliv důvodů nechce, je vhodné se alespoň svěřit blízké kamarádce, mamince, sestře, popřípadě se snažit aktivně přijít na myšlenky formou aktivního odpočinku - sportem, jógou, wellness či dobrou knihou (mohu doporučit knihu Plodná vize, která se tímto tématem zabývá).
Chci podstoupit terapii metodou Mojžíšové
Pro zahájení terapie jsou možné zpravidla dvě možnosti.
- navštívit svého gynekologa popřípadě praktického lékaře a požádat jej o vypsání FT poukazu na rehabilitaci dle metody Ludmily Mojžíšové. Poté si najdete pracoviště rehabilitace, kde je zaměstnán fyzioterapeut, který absolvoval certifikovaný kurz a s metodou pracuje. Nevýhodou je omezený čas na pacienta (obvykle 30 minut) tím pádem menší kvalita terapie. Často bývá také problémem menší zkušenost a motivace fyzioterapeuta pomoci. Plusem je, že terapie je hrazená pojišťovnou.
- vyhledat si pečlivě soukromého fyzioterapeuta a domluvit se s ním na návštěvě. Výhodou je prakticky neomezený čas na klienta, větší motivace pomoci. Nevýhodou může být cena terapie.
Závěrem bych ráda řekla, že chápu, že snaha o otěhotnění je opravdu velký nápor na psychiku a zjištění, že se něco nedaří může s člověkem pořádně zamávat. Naděje ovšem umírá jako poslední a je lepší se hned nevzdávat, ale aktivně se snažit udělat maximum. Držet v náručí vlastní dítě za tu námahu určitě stojí.