Pánevní dno v těhotenství – proč a jak mu věnovat pozornost?

18.07.2025

Těhotenství je období plné emocí, změn fyzických i psychických, ladění se na novou životní roli a na změnu, která s příchodem miminka přirozeně vyvstane. Mnoho žen se již v průběhu těhotenství začne zajímat o přípravu na porod s cílem co nejvíce ovlivnit jeho hladký průběh a minimalizovat následní poporodní poranění. Lze se takto vůbec připravit? Z mých zkušeností z praxe rozhodně. Dnes budeme věnovat pozornost především pánevnímu dnu a jeho přípravě na porod, protože právě ono hraje u porodu zásadní roli.

Pánevní dno – tento funkční balíček svalů, fascií, vazů a kostí pánve (funkčně zde také spadá oblast kyčelních kloubů) je důležitý nejen v těhotenství, ale i v období mimo něj. Poskytuje podporu pro pánevní orgány, významně se podílí na dýchání a na tvorbě našeho hlasu, je důležité z hlediska sexuality a jejího prožívání, ve východních filosofiích bývá spojováno s životní energií, ukládají se do něj emoce, včetně dříve prožitých traumat. Objektivně ovlivňuje také vylučování moči i stolice. V těhotenství s rostoucí dělohou a miminkem se zvyšuje tlak na pánevní dno, velmi tedy záleží již na jeho funkčním stavu před samotným otěhotněním.

Většině žen je známý stav buď oslabení pánevního dna nebo jeho stažení. S pánevním dnem to není úplně tak černobílé, protože může být oslabeno také na terénu hodně stažených (hypertonických) svalů, či může být kombinace oslabených a zároveň stažených vláken. Nezapomeňme také, že lidské tělo je funkční celek a stav, tedy i napětí svalů, se přirozeně vyvíjí v čase, může být tedy proměnlivé. Ve fyzioterapii tedy při poruchách pánevního dna používáme pojem dysfunkce pánevního dna a může se v těhotenství projevovat některým z následujících příznaků:

  • bolest kostrče, stydké spony, třísel
  • pocit tlaku do pánve, tlak do konečníku
  • nadměrné, nepříjemné tvrdnutí břicha či pobolívání břicha, křížové kosti
  • inkontinence
  • prolaps poševní stěny, močové trubice či dělohy
  • bolesti při pohlavním styku

Všechny tyto stavy se dají řešit za pomocí fyzioterapie. 

V případě tvrdnutí břicha pomůže také suplementace kvalitního magnesia (*na konci článku najdete tip na kvalitní produkty + slevový kód).

Proč je pánevní dno důležité pro samotný porod?

Jelikož je porod aktivní proces, kdy dochází k dynamických změnám v oblasti pánevních kostí, je potřeba aby pánevní dno bylo pružné a silné zároveň.

V první době porodní je potřeba aby umožnilo tzv. otevírání, kdy se děložní hrdlo rozšiřuje až na 10 cm a zaniká branka. Funkční pánevní dno se na tomto procesu výrazně podílí a umožňuje miminku sestup do porodních cest. V této fázi je skvělé když má žena hlavně svobodu pohybu, kterou lze využít pohupováním na míči, startovací pozicí, pozicí na čtyřech apod.

Po zaniknutí branky nastává druhá doba porodní tedy vypuzovací. Miminko rotuje porodním kanálem, dochází k záklonu/odklopení křížové kosti a otevře se dolní pánevní branka. Kostrč v této fázi ustupuje mírně dozadu, dochází také k lehkému rozestoupení symfýzy, aby došlo k rozšíření porodních cest. Zde je opět zásadní, aby pánevní dno umožnilo hladké otevření těchto částí a prostup miminka. Tuhost, neschopnost pustit, může zpomalovat a komplikovat tento porodní postup.

Poslední dobou porodní je porod placenty.

Psychika a ladění na porod, pocit bezpečí, to jsou zásadní prvky hladkého průběhu porodu a je potřeba jim věnovat stejnou pozornost jako fyzické přípravě těla. Je známo, že pokud má žena strach, či se dostane v průběhu porodu do stresu, porod se může až zastavit. V tomto ohledu je dle mého názoru velmi důležité být informovanou rodičkou, nespoléhat pouze na zdravotnický personál v porodnici, ale informovat se předem, případně se domluvit s komunitní asistentkou či alespoň dulou na doprovodu k porodu. Vlastní porodní asistentka je dle mého názoru nezastupitelnou osobou a skvělou investicí, přece jen je bohužel stále mnoho žen, které z důvodu nevhodného chování ze stran personálu porodnice nemají na porod dobrou vzpomínku a nesou si ji formou traumatu stále s sebou. Mnohokrát tyto příběhy v ordinaci slyším a prakticky vždy se tyto emoce odráží také na napětí a stavu pánevního dna. V Brně a okolí mohu odkázat např. na porodní asistentky z uskupení Hnízdo.

Co tedy může každá těhotná žena zkusit pro pozitivní ovlivnění pánevního dna?

  • Práce s dechem – základem je naučit se plný dech do oblasti trupu a pánve, naučit se relaxační dech pro uvolnění nejen při porodu
  • Práce s psychickým napětím a psychikou celkově – čas jen sama se sebou a miminkem, vlastní rituály, aromaterapie, těhotenské masáže, opečování rebozem, psychoterapie, meditace, pobyt v přírodě, uzemňování
  • Pohyb – těhotenská jóga, chůze, cílené fyzioterapeutické cviky pro uvolnění pánve, kyčlí a hrudníku
  • Vědomé držení těla – naučit se nést bříško, nehrbit se, nesedět zbytečně dlouho na kostrči, sed si modifikovat, lze využít i gymnastický míč

Milé ženy na závěr si dovolím osobní apel. Těhotné jsme jen párkrát za život, mnohdy jen jednou, užijte si toto krásné období a nenechte si ho ničím a nikým rušit, utíká to hrozně rychle 😊 . Poslouchejte svou intuici a důvěřujte v sebe a své tělo. Těhotenství může být krásným časem vrátit se sama k sobě a naladit se na sebe.

*zmiňovaný hořčík (volte jeho dobře vstřebatelné formy jako bisglycinát či malát) a jiné kvalitní doplňky pro těhotné ženy najdete na brainmarket.cz, můžete využít slevový kód Dita10.

Autorka: Dita Barcuch Raková